Shpërthen Shpëtim Idrizi: Mendoni që mund të zhdukni kujtimin e shqiptarëve të Çamërisë që u therën...

Publikuar tek: politike, më 15:52 20-01-2018 Shpërthen Shpëtim Idrizi: Mendoni që mund të zhdukni kujtimin e shqiptarëve të Çamërisë që u therën...

Kryetari i Partisë Drejtësi Integrim dhe Unitet Shpëtim Idrizi ka reaguar për çështjen e varrezave të shqiptarë të rënë në tokë të huaj. 

Nëpërmjet një statusi në facebook, Idrizi është shprehur se askush nuk mund të harrojë shqiptarët e Çamërisë që u vranë dhe se nuk duhet të mendohet vetëm për varrezat e ushtarëve të rënë tokë të huaj.

“Për Shqiptarët e Çamërise të masakruar në një Genocid të pashembullt në histori - shportat e bisedimeve, respekti njerëzor, dinjiteti e reciprociteti nuk vlejnë , kjo është Qeverinë Shqiptare “Patriote “?!”- shkruan Idrizi në facebook.

Reagimi i plotë:

Varreza historike per ushtaret e rene si pushtues ne nje toke te huaj - pas Kosines dhe Bularatit ? !

Ceremonial shteteror me protokoll shteti ...? !

Po per andartet Grek qe shkrumbuan jugun e Shqiperis per Vorio - Epirin ne 1913-1914 ?! apo pas takimit tjeter do nxirret nga shporta e axhendes Greke …. ?!
Ne baze te cdo konvente e praktike nderkombetare ,per ata qe kane nderrur jete ne nje territor te huaj ,ngrihet nje varreze perkujtimore e simbolike ,sic Shqiperia ka aplikuar per Ushtaret Francez e Britanik .
Pse nuk kerkuan te njejten gje Gjermania e Italia ,per te renet e luftes se dyte boterore ,por I moren trupat dhe ja u I cuan familjeve ?
E imagjinoni po te kerkonin te njeten gje ,te renet Gjermane , Italiane ,turq ,austriake ,Serb ,francez ,Anglez apo cdo lloj ushtrie qe ka kaluar ne Shqiperi gjate luftes se pare apo te dyte boterore ?

Pse kjo bamiresi e vasalitet nga qeverite e majta e te djathta per 120 vend zhvarrime te reja ne harten e Vorio – Epirit ? , nuk mjaftonte Kosina qe ja kaloi dhe skenareve te filmave horror me zhvarrime e varrime deri te mbetejeve te femijeve e pleqve Shqiptare qe u bene ushtare Grek ?
Po ju kujtoj shprehjen Greke :” Aty ku kemi varret e te reneve aty kemi atdheun “…dhe pas shume viteve e ceremonive zyrtare shteterore nga Shteti Shqiptar e kur mos te jene me te njejtet ne pushtet do te na neme historia ….
Po ju kujtoj qe I vetmi vend qe pershendeti pushtimin e Shqiperise nga Italia fashiste e Musolinit ishte qeveria Greke me Kryeministrin Kuisling Metaksa qe vuri dhe betimin nazist ne Greqi …

Mendoni qe mund te harroni e te zhdukni kujtimin e atyre mijerave te Shqiptareve te Cameris qe u masakruan pleq, gra , femije ne nje pastrim etnik te pashembullt ne histori ..

Ata nuk u vran ne lufte,ata nuk ishin ushtar ,po u theren e u masakruan ne shtepit e tyre ,.. u vrane pabesisht e jo ne beteje ...

Per Shqiptaret e Camerise te masakruar ne nje Genocid te pashembullt ne histori - shportat e bisedimeve , respekti njerezor , dinjiteti e reciprociteti nuk vlejn , kjo eshte Qeverin Shqiptare “Patriote “ ?!

MINIMALISHT RECIPROCITET NE TRAJTIMIN E TE VDEKURVE!

NUK KA FE , BESIM E POLITIKE NE BOTE QE NUK I TRAJTON TE VDEKURIT NJESOJ !

TE VDEKURIT JANE TE BARABARTE EDHE PARA ZOTIT , DHE PARA ROBIT !

DHE DHEMBIN NJELLOJ !

DHEMBIN NJELLOJ DHE PO NJELLOJ MERITOJN NDERIM !

MENDONI QE NAPOLON ZERVA I VRAU FIZIKISHT E DIKUSH DO TI VRASE MORALISHT DHE ME HESHTJE ?!

PO JU GARANTOJM QE JEMI GJALLE E DO NGRIHEMI ME GJITH SHQIPTARET ..

AJO QE STE VRET TE BEN ME TE FORTE !

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012353897094727
array(1) { ["section"]=> string(105) "shperthen-shpetim-idrizi-mendoni-qe-mund-te-zhdukni-kujtimin-e-shqiptareve-te-camerise-qe-u-theren-107289" }