Shpërthen termocentrali në Rusi, nafta mbulon lumin, rrezikohen rezervat e peshkut (FOTO)

Publikuar tek: bota, më 22:32 04-06-2020 Shpërthen termocentrali në Rusi, nafta mbulon lumin, rrezikohen rezervat e peshkut (FOTO)

Plot 20 mijë ton naftë është derdhur në një lumë në Rusi, pas shpërthimit të një termocentrali. Pamjet shokuese tregojnë momentin kur lumi Ambarnaya në Norslik u mbulua nga nafta dhe mori një ngjyrë në të kuqe.

Duke qenë se lumi ka natyrë rrjedhëse, frika e autoriteteve është se nafta mund të përhapet dhe në Rezervën e “Madhe të Natyrës Arktike dhe mund të dëmtojë rezervat e peshkut për breza të tërë.

lumi.jpg

Ndërkohë Presidenti Vladimir Putin ka shpallur gjendjen e jashtëzakonshme për rastin dhe ka shprehur hapur pakënaqësinë e tij, pasi zyrtarët kanë mësuar me dy ditë vonesë për këtë ngjarje.

lumiii.jpg

lumii.jpg

lumiiii.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0098679065704346
array(1) { ["section"]=> string(92) "shperthen-termocentrali-ne-rusi-nafta-mbulon-lumin-rrezikohen-rezervat-e-peshkut-foto-209081" }