Shpërthen vullkani në Guatemala, ushtria evakuon banorët

Publikuar tek: bota, më 23:02 02-02-2018 Shpërthen vullkani në Guatemala, ushtria evakuon banorët

Ushtria e Guatemalës ka aktivizuar alarmin në zonën e “Vullkanin të Zjarrit”, në një perimetër prej 4000 mijë metra.

Vullkani kohët e fundit ka shfaqur shenja riaktivizimi dhe ka rritur aktivitetin e tij shpërthyes duke lëshuar kolona të mëdha hiri që kanë arritur në disa kiolemtra në ajër.

Shpërthimi vullkanin është 35 kilometra në jugperëndim të kryeqytetit të vendit dhe fazën e parë shpërthyese e nisi të mërkurën në mbrëmje duke emetuar hi dhe llavë në ajër.

Aktualisht nuk rrezikohen jetë njerëzish, për shkak dhe të masave të marra nga autoritetet.

Në shtator 2012, “Vullkani i Zjarrit” detyroi evakuimin e 10 mijë banorëve nga të gjitha zonat e banuara përrreth tij.  

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.026443958282471
array(1) { ["section"]=> string(62) "shperthen-vullkani-ne-guatemala-ushtria-evakuon-banoret-108921" }