Shpërthimet në Marinzë, Prokuroria e Fierit identifikon 7 përgjegjës

Publikuar tek: aktualitet, më 17:55 15-05-2015 Shpërthimet në Marinzë, Prokuroria e Fierit identifikon 7 përgjegjës

Në kuadër të hetimeve pas shpërthimeve në Marizë , Prokuroria e Fierit ka identifikuar si përgjegjës të ngjarjes deri më tani, 7 persona. Personat ndaj të cilëve po kryhen hetime  janë drejtues administrativ  të kompanisë Bankers Petroleum, e cila zhvillon aktivitetin për nxjerrjen e naftës në këtë zonë.

Shtetasit ndaj të cilëve ka dyshime se kanë konsumar veprat penale “Shkatërrim i pronës” nga pakujdesia dhe “Ndotja e ajrit”, janë:

1.      Leonidha Çobo, Drejtor i Përgjithshem i Bankers Petroleum

2.      Lane Gardipee,  me detyrë supervizor shpimi i Bankers Petroleum për operacionet ditore të sondës 504

3.      Wayne Gaunt, me detyrë menaxher për operacionet e shpimit të Bankers Petroleum

4.      Steve Hrushka, menaxher i sondës i shoqërisë “Simmons” në pusin 5761

5.      Mike Davy përgjegjës mbikqyr për operacionet e ekipit të shpimit, i shoqërise “Simmons”

6.      Frenc Lazlo, supervizor i operacioneve të çimentimit, i shoqërisë “Rotary"

7.      Tibor Vargon, inxhinjer i operacioneve të çimentimit, i shoqërisë “Rotary”

Ndërkohë, në vijim të hetimit, Prokuroria e Fierit është në pritje të raportit nga Drejtoria e Tatimeve, lidhur me veprimtarinë financiare të kompanisë Bankers Petroleum.

Më 1 prill të këtij viti nga shpërthimi i tre puseve të naftës në zonën e Patos-Marinzës u shkatuan dëme të konsiderueshme materiale. Banorët fajësuan kompaninë kandeze Bankers për gjendjen e krijuar dhe kanë vijuar protestat, që kjo kompani të ndalojë aktivitetin e saj në këtë zonë.

Më herët në Prokurorinë e Fierit ka raportuar edhe administratori i Bankers  Petroleum  Leonidha Çobo.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « LGBT para Kryeministrisë: Nuk u mbajtën premtimet, thatë se do iu kishim në krah
Rinas, ndalohet 39 vjeçari i shpallur në kërkim ndërkombëtar për trafik droge »
Article Logic
Execution time: 0.011495113372803
array(1) { ["section"]=> string(73) "shperthimet-ne-marinze-prokuroria-e-fierit-identifikon-7-pergjegjes-11262" }