Shpërthimi i Hervin Çulit ndaj Genc Fugës: Shif punën në akademi e merr shpërblime, mos u merr me teatrin. Fuga: Injoranca nuk është argument

Publikuar tek: kulture-art, më 21:06 27-02-2017 Shpërthimi i Hervin Çulit ndaj Genc Fugës: Shif punën në akademi e merr shpërblime, mos u merr me teatrin. Fuga: Injoranca nuk është argument

Një debat i ashpër për shpërblimet e aktorëve është zhvilluar mes aktorit Genc Fuga dhe drejtorit të Teatrit Kombëtar Hervin Çulit të cilët fyen njëri-tjetrin në studion e "Njerëz në Fokus".

 Çuli shpërtheu ndaj Genc Fugës duke ju drejtuar me tone të ashpra, "Shif punën në akademi e merr shpërblime, mos u merr me teatrin", ndërsa Fuga  reagoi duke i thënë, "Injoranca nuk është argument".

Debati:

Neritan Licaj: Kam ardhur me qëllim që këto problem të marrin zgjidhje.

Genc Fuga: Nëse bëhet fjalë në skemën e shpërblimit, në ç’bazë ligjore po bëhet dhe po vihet?  Puna për skemën kur ka filluar?

Çuli-Fugës: Ti merr shpërblim artistik, ti merr shpërblim në akademinë e arteve pse reagon?

Olta: Nuk është personale (ndërhyn)

Fuga: Eshtë detyrë e institucioneve të kërkojë mundësi...

Çuli: Ti e merr shpërblimin pse reagon? Shko bëj punën në akademi, shko sheh punën atje mos ndërhyj

Genci: Ka të bëj injoranca… Jam profesor i artit nuk e kam çështje buke, nuk del muaji jo vetëm për mua por edhe për ta. Kam një çështje të vogël, në momentin kur kryetari i qeverisë deklaron se jemi keq,  kontribuoj unë... Nuk dua të përsëritet fjalia ” Çehovin dhe Shekspirin i vumë falas”.

Çuli: Qetësohu mos merr kot…

Lexo edhe: Problemet me Teatrin Kombëtar, përplasen aktorët me drejtorin, Çuli: Ka mungesë intelekti jo vetëm kushtesh

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.027200937271118
array(1) { ["section"]=> string(143) "shperthimi-i-hervin-culit-ndaj-genc-fuges-shif-punen-ne-akademi-e-merr-shperblime-mos-u-merr-me-teatrin-fuga-injoranca-nuk-eshte-argument-70161" }