Shpërthimi vullkanik krijon një ishull të ri në jug të Tokios (Foto)

Publikuar tek: bota, më 10:33 01-03-2015 Shpërthimi vullkanik krijon një ishull të ri në jug të Tokios (Foto)

Magma dhe llava nga një shpërthim vullkanik në jug të Tokios kanë formuar një ishull të ri rreth 2 km katror.

Shpërthimi ka ndodhur pranë ishullit Nishinoshima në Unazën e Zjarrit të Paqësorit, një zonë me aktivitet sizmik dhe vullkanik shumë të lartë. Llava nga shpërthimi i ri është bashkuar me ishullin tjetër që nodhej pranë duke formuar një masë të re tokësore e cila, sipas shkencëtarëve do të vazhdojë të zgjerohet. Edhe pse kjo zonë përjeton gjithmonë tërmete dhe vullkane, ato rrallë herë janë kaq të fuqishme sa ky shpërthim.

Para:

Pas:

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012820959091187
array(1) { ["section"]=> string(71) "shperthimi-vullkanik-krijon-nje-ishull-te-ri-ne-jug-te-tokios-foto-4681" }