Shpëtohen mbi 300 emigrantë në Detin Mesdhe

Publikuar tek: bota, më 05:50 11-06-2018 Shpëtohen mbi 300 emigrantë në Detin Mesdhe

Autoritetet në Spanjë kanë njoftuar se kanë arritur të shpëtojnë 334 emigrantë dhe kanë nxjerrë nga ujërat e Detit Mesdhe katër trupa të pajetë.

 

Shërbimet e shpëtimit kanë thënë se emigrantët po udhëtonin nga Afrika për në Evropë me nënte anije të ndryshme.

Në një anije, autoritetet spanjolle kanë gjetur katër trupa të pajetë, së bashku me 49 migrantë. Shërbimet e shpëtimit kanë thënë se shkaku i vdekjes së këtyre emigrantëve ende nuk është përcaktuar.

Të shtyrë nga konfliktet e dhunshme dhe varfëria ekstreme, dhjetëra mijëra emigrantë nga Afrika tentojnë të arrijnë në Evropë çdo vit, duke kaluar Mesdheun. Shumica e anijeve me të cilat ata udhëtojnë nuk i plotësojnë kushtet për udhëtime të tilla dhe qindra migrantë humbin jetën çdo vit në Mesdhe, shkruan Rel, transmeton newsbomb.al.

Kombet e Bashkuara kanë thënë se të paktën 785 migrantë kanë humbur jetën këtë vit, në përpjekjet e tyre për të arritur në Evropë përmes Mesdheut.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01010799407959
array(1) { ["section"]=> string(50) "shpetohen-mbi-300-emigrante-ne-detin-mesdhe-123918" }