Shpëtohet nga rrënimi Kisha e pikturuar nga Onufri

Publikuar tek: kulture-art, më 10:22 25-02-2015 Shpëtohet nga rrënimi Kisha e pikturuar nga Onufri Kisha e Shën Premtes e restauruar

Spëcialistët e Institutit të Monumenteve kanë restauruar ditën e djeshme,  Kishën e Shën Premtes, e cila ndodhet në Valësh të Elbasanit.

Kjo është bërë e ditur nga Ministria e Kulturës  e cila ka marrë përsipër të inpektojë çdo objekt kulturor që ka nevojë për ndërhyyrje. Kisha e Shën e Premtes ishte e dëmtuar dhe rrezikonte shkatërrimin, ndonëse edhe vitin që shkoi u tentua të ndërhyej për ta restauruar.

Shirat e kohëve të fundit kanë përkeqësuar gjendjen e një pjese të mirë të objekteve kuturore ndaj specialistët e sektorit të Elbasanit vendosën të ndërhynin menjëherë për të restauruar këtë objekt.

Kisha e Shën Premtes, është ndërtuar në mesjetë dhe është  pikturuar me afreske nga Onufri sipas stilit bizantin.

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.021851062774658
array(1) { ["section"]=> string(55) "shpetohet-nga-rrenimi-kisha-e-pikturuar-nga-onufri-4377" }