“Shpëtoni ushtarin Cani”, maxhoranca ndryshon ‘ligjin e Dosjeve’ prej ministrit

Publikuar tek: politike, më 09:16 27-01-2015 “Shpëtoni ushtarin Cani”, maxhoranca ndryshon ‘ligjin e Dosjeve’ prej ministrit

Prekja direkte e disa prej politikanëve në gjirin e maxhorancës nëse do të miratohej varianti i parë mbi ‘Ligjin për Hapjen e Dosjeve’, ka shtyrë qeverinë të rimodulojë verifikimin. Duket se kjo bëhet mes personazheve të tjerë për ministrin e Financave, Shkëlqim Cani.


Varianti i parë prekte disa të zgjedhur mes të cilëve dhe kreun e Financave që ka mbajtur postin e zëvendëskryeministrit në qeverinë e drejtuar nga Fatos Nano për dy muaj në vitin 1991. Ky penalizim i ministrit Cani pas hapjes potenciale të dosjeve, sipas gazetës Panorama ka shtyrë maxhorancën të ndryshojë.

Tashmë varianti i ri që pritet të dorëzohet zyrtarisht në Kuvend, ka shtyrë dhe periudhën për të cilën do të hapen dokumentet e Sigurimit të Shtetit. Ky ligj do zbatohet mbi dokumentet që do të analizohen nga 29 Nëntori 1944. Sipas hartuesve, sigurimi i Shtetit pushoi së funksionuari pas fitores së PD asokohe

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0088999271392822
array(1) { ["section"]=> string(79) "shpetoni-ushtarin-cani-maxhoranca-ndryshon-ligjin-e-dosjeve-prej-ministrit-1571" }