Shpëtuan vetëm 3 njerëz, sot 21-vjetori i masakrës së pamëshirshme të Rezallës

Publikuar tek: rajon, më 08:28 05-04-2020 Shpëtuan vetëm 3 njerëz, sot 21-vjetori i masakrës së pamëshirshme të Rezallës

Sot shënohen 21 vite nga masakra e Rezallës së Skenderajt në Kosovë, ku nga ushtria dhe policia serbe u ekzekutuan 98 shqiptarë, banorë të Rezallës dhe fshatrave përreth, nga të cilët 44 kishin munduar t’i zhdukin.

Një pjesë e trupave u gjenden në Rudnicë të Rashkës dhe iu dorëzuan familjarëve. Më 5 prill të vitit 1999 serbët rrethuan shtëpitë e këtyre familjeve dhe pushkatuan pothuajse të gjithë burrat dhe djemtë e rinj.

Kjo masakër konsiderohet si një ndër masakrat më të pamëshirshme gjatë luftës në Kosovë, ku vetëm njerëz tre kanë shpëtuar të gjallë.

sot-behen-21-vjet-nga-masakra-e-rezalles_5e8975c91cb34.png

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0089278221130371
array(1) { ["section"]=> string(84) "shpetuan-vetem-3-njerez-sot-21-vjetori-i-masakres-se-pameshirshme-te-rezalles-201395" }