Shpikni pajisjen që eksploron oqeanet dhe fitoni 4 milion dollarë

Publikuar tek: bota, më 16:23 18-12-2015 Shpikni pajisjen që eksploron oqeanet dhe fitoni 4 milion dollarë

Oqeani mbulon rreth 70% të planetit tonë, por edhe pse shkencëtarët kanë arritur të formojnë harta të qarta të planetit Mars apo Hënës, vetëm 5% e sipërfaqes nënujore në Tokë është e eksploruar.

Për këtë arsye, X Prize ka hapur një konkurs të ri për të gjithë të apasionuarit pas teknologjisë, duke iu dhënë mundësinë të gjithë shkencëtarëve por edhe amatorëve dhe të apasionuarve që të punojnë duke ndërtuar një autpmjet të pavarur të pajisur me teknologjinë që do t’i lejojë ata të krijojnë harta me rezolucion të lartë të shtratit të detit në thellësi deri në 4000 metra si dhe të kapë imazhe të krijesave biologjike dhe objekteve arkeologjike.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.022780895233154
array(1) { ["section"]=> string(71) "shpikni-pajisjen-qe-eksploron-oqeanet-dhe-fitoni-4-milion-dollare-28082" }