Shpjegimet e çuditshme për incidentin e UFO-ve, s'do ta besoni çfarë është shpikur dhe komanduar nga jashtëtokësorët

Publikuar tek: bota, më 19:08 11-07-2017 Shpjegimet e çuditshme për incidentin e UFO-ve, s'do ta besoni çfarë është shpikur dhe komanduar nga jashtëtokësorët

Shtatëdhjetë vjet më parë, më 24 qershor 1947, disqet fluturuese u vëzhguan nga "pushtimi" i planetit Tokë. Ishte një raport i paraqitur si një formacion modest i nëntë objekteve të pazakonta që fluturonin me shpejtësi të lartë mbi Mount Rainier, Uashington, SHBA.

Dëshmitari ishte Kenneth Arnold, i cili nuk ishte pilot pilot, astronom apo shkencëtar, por një shitës i sistemeve të zjarrit civil i cili po fluturonte nga Chehalis në Yakima.

Pak para orës 3, ai po kthente avionin i tij CallAir A-2 drejt lindjes, kur vëmendja e tij u kap nga dritat e fuqishme që vinin nga veriu i malit Rainier.

Në një distancë prej rreth 23 milje, ai pa nën të objekte të formës konveks që fluturonin në mënyrë të çrregullt, si fletët që kalonin nëpër ujë.

Jo shumë kohë më pas ai u intervistua nga gazetarët e gazetave lokale që e gjetën artikuluar dhe të besueshëm. Tregimet origjinale i referohen objekteve si pjatë-plantacione, por kjo shpejt u kthye në termin 'disk fluturues' që ne e njohim dhe e duam sot, shkruan newbomb.al.

Vëzhgimi i tij ishte një ndjesi për shpërthimin e Luftës së Ftohtë, kur tensionet midis BRSS dhe SHBA po përshkallëzonin shpejt. Njerëzit pyetnin veten nëse Arnold kishte parë raketa të kontrolluara me telekomandë sovjetike ose ndonjë armë të re amerikane të testuar fshehurazi. Spekulimi ishte i përhapur, por që atëherë askush nuk ka dalë me shpjegimin përfundimtar për atë që kishte parë.

Paaftësia për të gjetur një shpjegim të kënaqshëm çoi në mendime se këta disenjatorë të ri fluturues të po kontrolloheshin nga të huajt jashtëtokësorë. Me kalimin e kohës, termi disk fluturues është zëvendësuar nga termi më shkencor Objekt i fluturimit të paidentifikuar (UFO) ose fenomen i paidentifikuar i ajrit (UAP).

Çfarëdo, terminologjia që është lënda e ufologjisë ka ardhur për të përqafuar gjithçka nga dritat në qiell. /Newsbomb.al/

dfgdfgdfgfdg.jpg

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Horror, kamerat e sigurisë filmojnë vrasjen e 43 vjeçarit
Pas sherrit me burrin i tha të flinte në kolltuk, në mëngjes e gjeti të vdekur »
Article Logic
Execution time: 0.011193037033081
array(1) { ["section"]=> string(121) "shpjegimet-e-cuditshme-per-incidentin-e-ufo-ve-s-do-ta-besoni-cfare-eshte-shpikur-dhe-komanduar-nga-jashtetokesoret-85813" }