Shqipëria bëhet pjesë e programit financiar të BE-së për NVM-të

Publikuar tek: ekonomi, më 18:35 03-03-2015 Shqipëria bëhet pjesë e programit financiar të BE-së për NVM-të

Ministri i Ekonomisë Arben Ahmetaj dhe komisionerja europiane Elżbieta Bieńkowska, kanë nënshkruar sot një marrëveshje që zyrtarizon hyrjen e Shqipërisë në Konkurencën e Ndërrmarjeve të Vogla dhe të Mesme (COSME).

“I uroj mirëseardhjen Shqipërisë në grupin e vendeve që mund të përfitojnë nga COSME”, tha komisionerja Bieńkowska. COSME është program i BE-së synon forcimin e konkurrencës dhe qëndrueshmërisë së Ndërmarrjeve të Vogla dhe të Mesme nga viti 2014 deri në vitin 2020, me një buxhet prej 2.3 miliardë euro. Shqipëria është vendi i pestë jashtë BE-së që bashkohet për të kontribuar në këtë program.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0088319778442383
array(1) { ["section"]=> string(68) "shqiperia-behet-pjese-e-programit-financiar-te-be-se-per-nvm-te-4893" }