‘Shqipëria më e korruptuar’, reagon ashpër OSBE: Keqardhje që trendi pozitiv ndryshoi, institucionet të kërkojnë më shumë llogari

Publikuar tek: politike, më 15:57 22-02-2018 ‘Shqipëria më e korruptuar’, reagon ashpër OSBE: Keqardhje që trendi pozitiv ndryshoi, institucionet të kërkojnë më shumë llogari

Pas publikimit të raportit të organizatës Transparency International, mbi shkallën e korrupsionit vjen edhe reagimi i menjëhershëm i prezencës së OSBE në Tiranë.

Në këtë raport, vendi ynë ishte pozicionuar në vendin e 91, duke shënuar një përkeqësim në krahasim me një vit më herët, kur Shqipëria renditej në vendin e 83-të.

Në reagimin e saj, OSBE shpreh keqardhje për ndryshimin e trendit pozitiv që nga 2013-ta dhe kërkon nxitjen e institucioneve publike për më shumë llogaridhënie.

“Prezenca e OSBE-së i nxit institucionet publike dhe agjencitë ligjzbatuese të Shqipërisë të vijojnë zbatimin e reformave në drejtësi dhe antikorrupsion, sipas rekomandimeve ndërkombëtare. Ne mbetemi të përkushtuar ta mbështesim Shqipërinë në luftën e saj kundër korrupsionit

Rezultatet e #CPI2017 paralajmërojnë se korrupsioni mbetet një nga sfidat më të mëdha të Shqipërisë. Prezenca OSBE vëren me keqardhje se trendi pozitiv që nga viti 2013 ndryshoi, dhe nxit për më shumë llogaridhënie nga institucionet publike & hetim të pavarur të korrupsionit” shkruan në reagimin e saj OSBE.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012112140655518
array(1) { ["section"]=> string(131) "shqiperia-me-e-korruptuar-reagon-ashper-osbe-keqardhje-qe-trendi-pozitiv-ndryshoi-institucionet-te-kerkojne-me-shume-llogari-111114" }