Shqipëria nuk gjen qetësi nga TËRMETI, sërish lëkundje në vendin tonë (EPIQENDRA –MAGNITUDA)

Publikuar tek: aktualitet, më 20:29 24-09-2020 Shqipëria nuk gjen qetësi nga TËRMETI, sërish lëkundje në vendin tonë (EPIQENDRA –MAGNITUDA)

Janë ndjerë sërish lëkundje tërmeti në vendin tonë.

Sipas EMSC, epiqendra ka qenë në afqërsi të Lushnjes dhe lëkundjet kanë qenë me magnitudë 4.0 të shkallës Richter.

Thellësia e goditjes ka qenë vetëm 5 kilometër, që ka bërë që lëkundjet të ndjehen shumë.

Në 24 orët e fundit janë ndjerë disa tërmete në vendin tonë, me qytetarët që janë shqetësuar, pas eksperiencës së tmerrshme me tërmetin e 26 ënntorit.

Deri më tani fatmirësisht nuk është raportuar për të lënduar apo dëme materiale.

Njoftimi i Ministrisë së Mbrojtjes:

Informacion paraprak: Më datë 24.09.2020, ora 21:21:40 UTC, Instituti i Gjeoshkencës, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka regjistruar një lëkundje sizmike me magnitudë ML=4.2 ballë, me koordinata 41°04' N dhe 19º 89' E, me thellësi 17 km dhe me epiqendër 5 km në veri-perendim të qytetit Belsh.

Screenshot_2_copy.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012968063354492
array(1) { ["section"]=> string(95) "shqiperia-nuk-gjen-qetesi-nga-termeti-serish-lekundje-ne-vendin-tone-epiqendra-magnituda-221558" }