Shqipëria renditet ndër vendet me shpejtësinë më të ulët të internetit në Europë

Publikuar tek: ekonomi, më 16:45 07-12-2016 Shqipëria renditet ndër vendet me shpejtësinë më të ulët të internetit në Europë

Shqipëria është ndër vendet e pakta të eEuropës me shpejtësinë më të ulët të internetit.

Vendi ynë, sipas një raporti të hartuar nga kompania Akamai, e cila punon për llogari të klientëve të tillë si Airbnb to Autotrader e të publikuar nga valeunomand.com për 2015-n llogarit një shpejtësi mesatare prej 5 Mbps duke lënë pas vetëm Malin e Zi, ku shpejtësia llogaritet në 4.6 Mbps.

Vendet me shpejtësi më të ulët të internetit në Europë janë:

5 – Bjellorusia

Shpejtësia e internetit: 6Mbps

4 – Bosnjë dhe Hercegovina

Me shpejtësi  interneti: 5.7 Mbps

3 – Kroacia

Me shpejtësi  interneti:  5.5 Mbps

2 – Shqipëria

Me shpejtësi  interneti: 5 Mbps

1 – Mali i Zi

Me shpejtësi  interneti: 4.6 Mbps

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0071160793304443
array(1) { ["section"]=> string(86) "shqiperia-renditet-nder-vendet-me-shpejtesine-me-te-ulet-te-internetit-ne-europe-61898" }