Shqipëria shpalli ‘Non Grata’ diplomatin rus, burime nga ambasada: Tirana bëri 2 shkelje

Publikuar tek: aktualitet, më 22:45 21-01-2021 Shqipëria shpalli ‘Non Grata’ diplomatin rus, burime nga ambasada: Tirana bëri 2 shkelje Ambasada ruse në Tiranë

Ditën e sotme qeveria shqiptare shpalli “non grata” diplomatin rus Alexey Krivosheev, me pretendimin se ai sjkelte në mënyrë të vazhdueshme masat anti-covid, që nga prilli 2020.

Mediat ruse duke cituar burime nga ambasada në Tiranë, shkruajnë se selia diplomatike në Shqipëri, së pari i konsideron akuzat të pabaza dhe së dyti thotë se nxjerrja e emrit të zyrtarit bie ndesh me praktikën ndërkombëtare diplomatike.

“Ambasada Ruse në Shqipëri i konsideron akuzat të pabazuara. Ata vunë në dukje se publikimi në njoftimin për shtyp të emrit dhe mbiemrit të punonjësit bie ndesh me praktikën ndërkombëtare diplomatike” shkruajnë mediat ruse.

Reagimi i ambasadës ruse

Shqipëria shpalli sot “non grata” dhe dëboi diplomatin rus, Alexey Krivosheev.

Por çfarë bëri ai?

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Deklarata e fortë e deputetit: Isha 2 metër larg Aleks Nikës në 21 janar, e pashë me sytë e mi kush e vrau
“Nesër do derdhet gjak”, Sokol Balla tregon paralajmërimin që iu bë një ditë para protestës së 21 janarit »
Article Logic
Execution time: 0.013542890548706
array(1) { ["section"]=> string(91) "shqiperia-shpalli-non-grata-diplomatin-rus-burime-nga-ambasada-tirana-beri-2-shkelje-235918" }