Shqipëria shpalli “non grata” diplomatin rus, reagon Kremlini: Provokim i qartë, nuk do mbetet pa përgjigje

Publikuar tek: aktualitet, më 10:36 22-01-2021 Shqipëria shpalli “non grata” diplomatin rus, reagon Kremlini: Provokim i qartë, nuk do mbetet pa përgjigje

Kremlini zyrtar ka reaguar pas vendimit të Ministrisë së Jashtme të Shqipërisë për të shpallur “non grata” diplomatin e lartë rus Alexey Krivosheev.

“Sfidimi i përsëritur i rregullave dhe masave mbrojtëse ndaj pandemisë, dhe shpërfillja e shqetësimeve të institucioneve të shtetit shqiptar lidhur me to, nuk mund të justifikohen e nuk mund të tolerohen më tej”, thuhej ndër të tjera në njoftimin e Ministrisë së Jashtme.

Ndërkohë, Zëvendës Ministri i Jashtëm i Rusisë Aleksandër Grushko, e ka quajtur këtë dëbim një “provokim të qartë”.

“Ky është një provokim i qartë që synon përkeqësimin e marrëdhënieve ruso-shqiptare dhe, natyrisht, ky hap jo miqësor nuk do të mbetet pa përgjigje”, komentoi Grushko për agjencinë vendase të lajmeve RIA.

Lexo edhe: Shqipëria shpall ‘Non Grata’ diplomatin rus: Ke kohë 72 orë për t'u larguar nga vendi

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Në Shkodër 738 hektarë tokë nën ujë, IGJEUM parashikim për reshje intensive: Do ketë rritje të niveleve në lumenjtë Drin-Buna dhe në Vjosë (DATAT)
Masat për Covid-19, Greqia shtyn sërish hapjen e doganës së Kapshticës, ja deri kur do të jetë e mbyllur »
Article Logic
Execution time: 0.0099949836730957
array(1) { ["section"]=> string(109) "shqiperia-shpalli-non-grata-diplomatin-rus-reagon-kremlini-provokim-i-qarte-nuk-do-mbetet-pa-pergjigje-235947" }