Shqipëria vendos të zgjasë sanksionet ndaj Rusisë

Publikuar tek: bota, më 17:26 31-08-2018 Shqipëria vendos të zgjasë sanksionet ndaj Rusisë

Shqipëria, Mali i Zi, Ukraina dhe Norvegjia kanë rënë dakort të diksutojnë mundësinë e zgjerimit të sanksioneve kundër Federatës Ruse, njofton zyra e shtypit të Këshillit të BE-së.

"Vendet kandidate Mali i Zi dhe Shqipëria, dhe vendi i EFTA-s Norvegjia, anëtare e Zonës Ekonomike Europiane, si dhe Ukraina, përputhen me këtë deklaratë," thuhet në mesazh.

Nga ana e saj, BE merr parasysh këtë angazhim dhe e mirëpret atë.

Më parë krerët e BE ranë dakord në Samitin e Brukselit të zgjeronin sanksionet kundër Federatës Ruse me gjashtë muaj të tjerë. Afati i sanksioneve kundër Rusisë përfundon më 31 korrik.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010563135147095
array(1) { ["section"]=> string(56) "shqiperia-vendos-te-zgjase-sanksionet-ndaj-rusise-132777" }