Shqipëria, votë kundër SHBA-ve në OKB

Publikuar tek: politike, më 09:09 28-10-2015 Shqipëria, votë kundër SHBA-ve në OKB

Shqipëria u rreshtua kundër Shteteve të Bashkuara dje në një votim në Asamblenë e OKB-së, duke përkrahur një rezolutë që dënon embargon amerikane ndaj Kubës. SHBA dhe Izraeli votuan ndaj kësaj rezolute, ndërkohë që Shqipëria iu bashkua 185 vendeve të tjera, në dokumentin që votohet çdo vjeshtë prej 23 vitesh në OKB. Vendi ynë nëpërmjet nëpër-mjet përfaqësuesit të vet zgjodhi të mos votojë kundër, abstenojë apo qoftë edhe të mos votojë fare. Por, u rreshtua pro Kubës, kundër aleatit tonë strategjik. Gjatë fjalimit që mbajti në OKB në fillim të muajit tetor, kryeministri Rama tha se “duhet të mësojmë nga e kaluara, jo të jetojmë bashkë me të”.

Zv/ambasadori amerikan tha në Asamble se rezoluta nuk njihte përpjekjet e SHBA-ve dhe Kubës për t’u afruar me njëri-tjetrin. Kuba pretendon se embargoja amerikane i ka kushtuar asaj plot 109 miliardë euro ndër vite. Përfaqësuesi kubanez tha se do ta paraqiste çdo vit rezolutën për votim derisa SHBA-të të vendosnin ta hiqnin përfundimisht bllokadën. Presidenti Barak Obama ka deklaruar më parë, se shpresonte që Kongresi Amerikan do të merrte një vendim për heqjen përfundimtare të embargos mes dy vendeve që rilidhën marrëdhëniet diplomatike, pak javë më pare, transmeton “Gazeta Shqiptare”.

VOTIMI I SHQIPERISE

Asambleja e Përgjithshme e Kombeve të Bashkuara ka votuar për të dënuar embargon e Shteteve të Bashkuara në Kubë. Ky ishte votimi i parë për këtë problem, pasi të dyja vendet rivendosën marrëdhëniet diplomatike. Izraeli u bashkua me Shtetet e Bashkuara në votim. Kuba vlerëson se embargoja ka shkaktuar ekuivalentin e 109 miliardë euro dëme në ekonominë e saj. Presidenti amerikan Barak Obama tha në Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së muajin e kaluar se ai ishte “i bindur” se Kongresi i SHBA-ve “në mënyrë të pashmangshme do të heqë embargo”.

Në deklaratën e tyre, Shtetet e Bashkuara, thanë se nuk mund të mbështesin rezolutën, sepse ajo nuk arriti të marrë në konsideratë “hapat e rëndësishëm në frymën e angazhimit” të ndërmarrë nga Shtetet e Bashkuara, dhe ata ishin të zhgënjyer se Kuba kishte zgjedhur për të sjellë një rezolutë “pothuajse identike” me ato të viteve të kaluara.

Shtetet e Bashkuara donin të balanconin deklaratën duke thënë se marrëdhëniet në zhvillim me Kubën dhe se presidenti Barak Obama dëshiron të punojë me Kongresin për të hequr embargon. Në fjalën e tij, ministri i Jashtëm kuban Rodriguez bëri të njohur marrëdhënien e re me Shtetet e Bashkuara. Por ai tha se “faktet tregojnë qartë si kristali se bllokada Kuba i referohet kështu embargos është ende duke u zbatuar plotësisht dhe tërësisht”.

Rregullat e reja për tregtinë të ndërmarra nga Obama vetëm e modifikojnë atë në një mënyrë shumë të kufizuar. “Dëmi që na ka shkaktuar është i paçmueshëm”, tha ai.

Votimi është bërë një ritual vjeshte në Kombet e Bashkuara. Vitin e kaluar, për vitin e 23-të rresht, organi ndërkombëtar me shumicë dërrmuese miratoi rezolutën që dënon embargon amerikane ndaj ishullit me një votim 188 me 2. Shtetet e Bashkuara dhe Izraeli ishin të vetmit kombe që votuan kundër rezolutës. Edhe këtë vit, Izraeli u bashkua me Shtetet e Bashkuara në votim. Tri vende të vogla, Ishujt e Paqësorit - Micronesia, Ishujt Marshall dhe Palau, abstenuan vitin e kaluar. Këtë vit ato ndryshuan votat e tyre në favor të rezolutës, duke i dhënë fitoren Kubës me diferencën më të madhe ndonjëherë. Shumë folës gjatë debatit për rezolutën pranuan rinovimin e marrëdhënieve diplomatike midis Shteteve të Bashkuara dhe Kubës dhe heqjen e ishullit nga lista amerikane e sponsorëve të terrorizmit.

PRECEDENTI

Pak javë më parë, Shqipëria votoi “kundër” qëndrimit amerikan në OKB dhe “pro” hyrjes së Palestinës në organizatë. Ish-ministri i Jashtëm, Tritan Shehu e quajti gafë diplomatike këtë qëndrim të Shqipërisë. “Votimi nuk i zgjidh problemet në atë zonë”, tha asokohe Shehu.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010073900222778
array(1) { ["section"]=> string(42) "shqiperia-vote-kunder-shba-ve-ne-okb-24126" }