Shqipërisë i është "zhdukur" një qytet nga harta

Publikuar tek: kulture-art, më 22:29 27-05-2017 Shqipërisë i është

Në një hapësirë shumë të ngushtë jo më shumë se 120 kilometra nga Tirana, shtrihet një fshat i “humbur”! Fjala është për Grabovën, dikur një qytet që sot është fshirë nga harta.

Sipas gojëdhënave, në kohën e lulëzimit Grabova kishte rreth 2000 familje dhe një e katërta e saj e ka braktisur zonë brenda një dite në shekujt XVII-XVIII.

Në periudhën e Mesjetës ky vendbanim (qytet me 12.000 banore) ka qenë në lulëzim të plotë. Ai ishte ndërtuar nga banorë të Shqipërisë Jugore. Dëshmi të gjalla janë dhe sot prania e tri urave me gurë, njëra prej tyre e periudhës antike si dhe Kisha e Shën Nikollas (Shë Kollit). Cila është historia e këtij vendbanimi? Të dhëna të plota se ccfarë ka ndodhur me këtë vëndbanim na tregon dokumentari i gazetarit Marin Mema.//TCH//

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01988697052002
array(1) { ["section"]=> string(52) "shqiperise-i-eshte-zhdukur-nje-qytet-nga-harta-80221" }