Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, reagon kryeministri Rama

Publikuar tek: politike, më 15:10 11-01-2018 Shqipja gjuhë zyrtare në Maqedoni, reagon kryeministri Rama

Kryeministri Rama ka reaguar pas miratimit të ligjit për gjuhën shqipe në Kuvendin e Maqedonisë.

Këtë vendim kryeministri e quan arritje historike.

“Miratimi nga parlamenti në Shkup i ligjit të gjuhës shqipe një arritje historike për shqiptarët që demokratizon e forcon vetë Maqedoninë”, shprehet Rama.

Ditën e sotme Kuvendi i Maqedonisë miratoi me 69 vota pro ligjin për gjuhët, duke përfshirë edhe shqipen. Në seancë mungoi VMRO-DPMNE-së dhe ligji u votua vetëm nga deputetët e LSDM-së dhe partitë shqiptare.

raaaaa.PNG

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.020242929458618
array(1) { ["section"]=> string(65) "shqipja-gjuhe-zyrtare-ne-maqedoni-reagon-kryeministri-rama-106192" }