Shqiptarët e Gjenevës protesta para OKB-së: Hetim ndërkombëtar për ngjarjet e Kumanovës

Publikuar tek: bota, më 18:14 16-05-2015 Shqiptarët e Gjenevës protesta para OKB-së: Hetim ndërkombëtar për ngjarjet e Kumanovës

Shqiptarët e Gjenevës  janë solidarizuar me ngjarjet në Kumanovë, duke protestuar para zyrave të OKB-së në Zvicër. Qindra protestues me afishe dhe flamuj kombëtarë në duar dënuan aksionin  dhe terrorin policor të ushtruar nga policia maqedonase ndaj banorëve në lagjen e “Trimave” në Kumanovë.

Në përfundim të tubimit , protestuesit dërguan një letër në zyrat e OKB-së, në të cilën i kërkohej sekretarit  të përgjithshëm të OKB-së, Ban Ki Moon të kryhet një hetim ndërkombëtar për ngjarjen ku humbën jetën 22 persona.

“Ne kërkojmë hapjen e një hetimi ndërkombëtar, për te ndeshkuar aktorët e dhunës dhe masakrës në  Kumanovë. Prandaj, kërkojmë nga institucionet ndërkombëtare, përfshirë Kombet e Bashkuara, për të marrë këtë çështje në dorë dhe për të sjellë para drejtësisë, para Gjykatës Ndërkombëtare të OKB-së në Hagë, autorët e krimeve të tilla kundër njerëzimit nuk e kane vendin ne Qeverine  e Shkipit por në Hagë..” , shkruhet ndër të tjera në letër.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012957811355591
array(1) { ["section"]=> string(92) "shqiptaret-e-gjeneves-protesta-para-okb-se-hetim-nderkombetar-per-ngjarjet-e-kumanoves-11320" }