Shqiptarët e Kosovës arrestohen për terrorizëm, truri i Celulës kërcënoi ish-ambasadoren amerikane Jacobson (VIDEO)

Publikuar tek: aktualitet, më 12:34 01-12-2015

Ky është momenti i arrestimit të 4 shqiptarëve nga Kosova, në Itali, Efektivët e policisë italiane i kanë vënë në pranga, pas hetimeve thuajse 1-vjeçare për aktivitetin e tyre.

Akuzat ndaj tyre do të formulohen dhe kanë të bëjnë me kërcënime dhe thirrje në rrjetet sociale.

“Kujtohuni që nuk do të ketë më një Papë pas kësaj, ky është i fundit’’, kjo është ajo që shkruanin në web 4 kosovarët e ndaluar nga policia në bashkëpunim me policinë e Kosovës.

Dy të ndaluarit do të dërgohen në Kosovë, një është në mbikqyrje speciale për terrorizëm dhe i katërti, truri i celulës, i bllokuar në Kosovë u arrestua atje.

Gjatë kontrolleve u gjetën dy armë zjarri, një pistoletë dhe një pushkë, disa aparate elektronike. Operacioni u emërtua ‘’Van Damme’’.

4 kosovarët do të jenë përgjegjës për propagandë xhihadiste në rrjete sociale dhe mbrojtje të terrorizmit dhe të nxitjes së urrejtjes racore.

Pika e tyre e referimit ka qenë Samet Imishiti, i arrestuar në Kosovë dhe i lidhur me ISIS. Kreu i dyshuar është arrestuar në fshatin  Hani i Elezit,  në lindje të Kosovës.

Sameti ka marrë pjesë në ‘’konfliktet me armë jashtë Kosovës’’ dhe kishte kërcënuar në ‘’Facebook’’ edhe ish-ambasadoren e SHBA-ve në Kosovë Tracy Ann Jacobson.

‘’Amerikano-hebreja thotë se qeveria e re do të luftojë korrupsionin…unë i them kësaj zonje që derisa të jenë ata në Kosovë, nuk do të ketë drejtësi…kjo mosbesimtare meriton ndërshkimin me Sharia’’.

Për shumë vite Sameti kishte jetuar në Chiari, Brescia ku punonte si murator. Në apartamentin e tij ku  banonte i vëllai Ismail Imishti, edhe ai i arrestuar, u gjet material propagandistik dhe software-i që i ndihmonin për t’u lidhur me të dyshuarit e tjerë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Emërohet drejtor burgu i 313, por Saimir Allushi ka qenë i dënuar (VENDIMI)
Historia, si përfshinë në trafikun e hashashit një kamionist, tre kushërinj. Prokuroria kërkon 41 vite burg »
Article Logic
Execution time: 0.012288808822632
array(1) { ["section"]=> string(118) "shqiptaret-e-kosoves-arrestohen-per-terrorizem-truri-i-celules-kercenoi-ish-ambasadoren-amerikane-jacobson-video-26685" }