Shqiptarët i ofrojnë NASA-s zgjidhjen, të gjithë mund të udhëtoni në hapësirë

Publikuar tek: aktualitet, më 15:39 10-05-2017 Shqiptarët i ofrojnë NASA-s zgjidhjen, të gjithë mund të udhëtoni në hapësirë

"BLUE ODYSSEY" grupi fitues nga Shqipëria që konkuroi në “Nasa Space Apps Challenge 2017” ka ofruar një mundësi si mund të udhëtojmë të gjithë në hapësirë.

Ky ekip tashmë kërkon nga NASA që t’i ofrohet mundësia çdo individi të provojë një udhëtim në hapësirë qoftë edhe nga komforti i shtëpisë.

Ekipi shqiptar kërkon ta bëjë të mundur këtë sfidë duke i ofruar NASA-s për sfidën "Space Jockey" zhvillimin e 2 mjeteve. Këto mjete bazohen në teknologji përkatësisht VR (Virtual Reality)  dhe AR (Agmented Reality).

POSTIMI:

"BLUE ODYSSEY".

 Eshte fitues i People's Choice ne Shqiperi, ne konkursin NASA SPACE APPS CHALLENGE 2017 dhe konkurron me grupet e tjera nderkombetare nen te njejten kategori. 1. Krijoni nje açount. 2. Kerkoni grupin me emrin "Blue Odyssey". 3. Klikoni dhe mbani "hold" per te votuar. Faleminderit ! Ps: Ju mund te shtoni nje vote te re perdite, gjate ketyre 5 diteve qe votimi qendron i hapur.

PERSHKRIM I SFIDES: Zgjidhja qe ekipi Shqipetar i ofroi NASA-s per sfiden "Space Jockey" konsistoi ne zhvillimin e dy mjeteve. Keto mjete bazohen ne teknologji perkatesisht VR (Virtual Reality) njera dhe AR (Agmented Reality) tjetra. Synimi kryesor eshte ofrimi i mundesise cdo individi te provoje nje udhetim ne hapesire qofte edhe nga komforti i shtepise.

 NASA gjeneron cdo dite miliona te dhena nga satelitet e saj qe orbitojne Token dhe problemi qendronte si t'i bente keto te dhena te prekshme nga njerezit qe kane nevoje per to. Prototipi i ofruar nga studentet bazuar ne tekonologjine VR perfshinte elementet kyc qe nje satelit ne hapesire mund te shohe teksa rrotullohet rreth tokes: Hena, Dielli, Asteroidet, Space Debris. Perfshire ketu dhe mundesine per te ndryshuar fushe-pamjen ndermjet 2 sateliteve te ndryshem. Me vone kjo ide ka mundesi per zhvillim nga ana e lidhjes me databasen qe NASA ofron dhe perditesim dhe nderfaqjeje sipas kategorise se perdoruesit. Elementi tjeter i zhvilluar konsiston ne perdorimin e AR, qe mundeson shfaqjen e objektit 3D, duke njohur nje imazh specifik ne nje reviste. Ky mjet u zhvillua per t'ju adresuar nevojave te studenteve te astronomise, nevojave te nje mesuesi qe do ta beje mesimdhenien me te kendshem si proces apo thjesht individeve kurioze. Ky mjet ne te ardhmen mund te suportohet nga nje aplikacion qe perdor te dhenat e grumbulluara dhe i update-on ato ne nderfaqet perkatese duke konsideruar cdo perdorues fundor.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Aksident në Fushë-Krujë, shoferi i përgjumur përplas autobotin me çimento
Arrestimi i Kastriot Myftarajt, reagon Unioni i Gazetarëve Shqiptarë: Burgosjet për shkak të fjalës janë e shkuar që duhet harruar (E PLOTË) »
Article Logic
Execution time: 0.010380029678345
array(1) { ["section"]=> string(82) "shqiptaret-i-ofrojne-nasa-s-zgjidhjen-te-gjithe-mund-te-udhetoni-ne-hapesire-78148" }