Shqiptarët kryesojnë listën e hyrjeve të paligjshme në Britani

Publikuar tek: bota, më 17:26 08-02-2017 Shqiptarët kryesojnë listën e hyrjeve të paligjshme në Britani

Që nga fillimi i krizës së emigrantëve, numri i iranianëve, irakianëve dhe sirianëve që kanë tentuar të hyjnë ilegalisht në Britaninë e Madhe ëshë rritur ndjeshëm.

Megjithatë shifrat e qeverisë britanike tregojnë se vendin e parë e mbajnë emigrantët shqiptarë.

Nga viti 2008 deri në tremujorin e parë të vitit 2016 plot 981 shqiptarë janë kapur duke u përpjekur të hyjnë ilegalisht në Britani përmes porteve, terminaleve të Eurostar dhe aeroporteve, shkruan Newsbomb.al.

Afganët përbëjnë grupin e dytë më të madh (452), të ndjekur nga algjerianët (424) dhe iranianët (348).

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.010995149612427
array(1) { ["section"]=> string(68) "shqiptaret-kryesojne-listen-e-hyrjeve-te-paligjshme-ne-britani-68120" }