Shqiptari më i urryer në Amerikë, Martin Shkreli do të vuajë dënimin në burgun e “kollareve të bardha”

Publikuar tek: bota, më 13:27 15-09-2017 Shqiptari më i urryer në Amerikë, Martin Shkreli do të vuajë dënimin në burgun e “kollareve të bardha”

Martin Shkreli do të qëndrojë 4 muaj në burgun e Bruklinit, deri sa të dalë vendimi i gjykuar i çështjeve të tij.

Burgu njihet ndryshe si “kollaret e bardha”, pasi në të vuajnë dënimet persona të dyshuar për terrorizëm. Godina ka rreth 1.800 të burgosur, vend në të cilin Shkrelit do ti mohohet aksesi ndaj shumë shërbimeve.

34-vjeçari me origjinë shqiptare njihet ndryshe si shqiptari më i urryer në Amerkë, pasi si drejtor ekzekutiv i kompanisë farmaceutike, "Turing" bëri një rritje ekstreme të çmimit të një ilaçi antiparazitik. Por, urdhri për burgosjen e tij erdhi pasi, Shkreli ofroi 5 mijë dollarë në Facebook për personin që do t’i shkulte flokët Hillary Clinton dhe t’i sillte një fije floku Shkrelit.  

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Raketa e Koresë së Veriut, reagon NATO: Shkelje e pamatur e rezolutave të OKB-së
Shokuese/ Gruaja mbipeshë i zë frymën nipit 2 vjeç, pas kësaj merr vendimin që i ndryshoi jetën »
Article Logic
Execution time: 0.010283946990967
array(1) { ["section"]=> string(105) "shqiptari-me-i-urryer-ne-amerike-martin-shkreli-do-te-vuaje-denimin-ne-burgun-e-kollareve-te-bardha-92464" }