Shtëpi kanabisi me vlerë 500 mijë paund, burg për shqiptarët që shfrytëzoheshin nga lordët e drogës (EMRAT)

Publikuar tek: bota, më 16:24 27-01-2021 Shtëpi kanabisi me vlerë 500 mijë paund, burg për shqiptarët që shfrytëzoheshin nga lordët e drogës (EMRAT) Foto ilustruese

Tre burra shqiptarë të shfrytëzuar nga një bandë droge për të punuar në një fermë kanabisi me bimë me vlerë 500,000 £ janë burgosur në Angli.

Ismail Celiku, Fatjon Plaku dhe Joni Stani hynë ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar me premtimin për të punuar si kopshtarë ose dekorues për të ndihmuar familjet e tyre.

Gjykatës iu tha se ata u kërcënuan nga bashkatdhetarët dhe u detyruan të punonin në një ish-dyqan të mjeteve të peshkimit në Sheffield që ishte shndërruar në një fabrikë kultivimi kanabisi.

Celiku, 26 vjeç, Plaku, 27 vjeç, Stani, 36 vjeç, u kapën të gjithë kur oficerët e policisë bastisën njësinë në Rrugën Stoke më 8 nëntor rreth orës 8 të mëngjesit.

Prokurori James Baird i tha Gjykatës së Sheffield Crown se secili po paguhej nga 150 deri në 200 £ në javë për të punuar.

Sipas një eksperti të barnave, ferma e kanabisit ishte krijuar për të maksimizuar fitimet me bimë të reja të gatshme për të zëvendësuar ato që ishin kultivuar.

U gjetën më shumë se 1270 bimë, vlera e të cilave shkon nga 144.000 deri në 535.000 paund.

Fatjon Plaku, pa vendbanim fiks, tha se ai kishte hyrë në vend ilegalisht në pjesën e prapme të një kamioni vetëm një javë para arrestimit.

Bashkatdhetari i tij Stani i tha policisë se atij i ishte thënë se do të kryente punë zbukurimi, ndërsa Celiku u tha oficerëve se ai ishte afruar ndërsa jetonte në Londër.

Gjykata dëgjoi që tre burrat donin të fitonin para për të ndihmuar në pagimin e të afërmve të tyre, por ishin shfrytëzuar nga shqiptarët e tjerë që kërkuan frikë.

Të tre pranuan akuzat e prodhimit të një droge të klasit B dhe u dënuan me 30 muaj burg. Ata gjithashtu do të kthehen në Shqipëri pasi të kenë vuajtur gjysmën e dënimit.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Nusreti sërish në telashe, nisin hetimet për videon që ka publikuar në rrjetet sociale
»
Article Logic
Execution time: 0.011417865753174
array(1) { ["section"]=> string(111) "shtepi-kanabisi-me-vlere-500-mije-paund-burg-per-shqiptaret-qe-shfrytezoheshin-nga-lordet-e-droges-emrat-236617" }