Shtëpia e Bardhë: Të gjendet kompromisi për të mbajtur Greqinë në eurozonë

Publikuar tek: bota, më 19:25 06-07-2015 Shtëpia e Bardhë: Të gjendet kompromisi për të mbajtur Greqinë në eurozonë

Gjatë konferencës ditore për shtyp, sekretari për mediat i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest ka thënë se Europa dhe Greqia duhet të gjejnë një kompromis për zgjidhjen e problemit të borxhit.

Ndërsa 48 orët në vazhdim janë vendimtare për shtetin helen, Shtetet e Bashkuara të Amerikës bëjnë thirrje për kompromis që Greqia të qëndrojë në eurozonë.

Gjatë ditës së nesërme do të vendoset nëse do të vijojë mbështetja me fondet emergjente që janë duke mbajtur bankat e rrënuara të Greqisë larg kolapsit. Pa 88 miliardë fonde emergjente të tjera, bankat më të mëdha të Greqisë mund të rrëzohen brenda disa ditësh - duke e detyruar Greqinë të hedhë monedhën e re.

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.012030124664307
array(1) { ["section"]=> string(79) "shtepia-e-bardhe-te-gjendet-kompromisi-per-te-mbajtur-greqine-ne-eurozone-15470" }