Shtëpia e Esad Pashës në 1917, arkiva austriake boton për herë të parë fotot (FOTO-GALERI)

Publikuar tek: kulture-art, më 18:21 29-08-2019 Shtëpia e Esad Pashës në 1917, arkiva austriake boton për herë të parë fotot (FOTO-GALERI) Foto nga dhoma e Esat Pashe Toptanit ne 1917

Nga Armand Plaka

Pamje e ambienteve të dhomës së gjumit të motrave në sarajet e Esad Pashës në Tiranë, në vitin 1917, si dhe e objekteve me vlerë ( prej argjendi) të gjetura pasi ishin vënë nën sekuestro nga forcat austro-hungareze. Referuar skedës origjinale në arkivat austriake.

Esad Pasha, pasi fillimisht i kishte shpallur luftë zyrtarisht në emër të qeverisë së tij Austro-Hungarise dhe forcave të Boshtit, kishte mëse një vit që ishte larguar nga Shqipëria dhe tashmë ishte stacionuar në Selanik, duke iu bashkuar aleatëve për të nisur kunderofensiven ushtarake drejtuar nga franko-britaniket. Austro-hungarezët e kishin dënuar me vdekje në mungesë.

esa.jpg

sadi.jpg

pasha.jpg

reeeeeee.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0070779323577881
array(1) { ["section"]=> string(94) "shtepia-e-esad-pashes-ne-1917-arkiva-austriake-boton-per-here-te-pare-fotot-foto-galeri-176657" }