Shtëpia e shkrimtarit Ismail Kadare në Gjirokastër, kthehet në muze

Publikuar tek: kulture-art, më 20:32 26-09-2015 Shtëpia e shkrimtarit Ismail Kadare në Gjirokastër, kthehet në muze

Këshilli Bashkiak i Gjirokastrës miratoi sot kthimin në muze të shtëpisë së lindjes së shkrimtarit të shquar Ismail Kadare. Shtëpia është gati në përfundim të restaurimit të saj të plotë pas djegies nga një zjarr aksidental në vitit 1999.

Autoritetet synojnë që shtëpia të hapet si muze më 28 janar të vitit të ardhshëm, datë që përkon me tetëdhjetëvjetorin e lindjes së Ismail Kadaresë, transmeton Voa.

Ministria e Kulturës dhe Bashkia e Gjirokastrës do të administrojnë vlerat karakteristike dhe muzeale të shtëpisë , e cila pritet të vizitohen nga mijëra turistë vendas dhe te huaj. Ismail Kadare është shkrimtari më i njohur shqiptar i përkthyer sot në botë në rreth 50 gjuhë. Ai është nominuar disa herë për cmimin NOBEL të Letërsisë.

Në vitin 1994 vetë Ismail Kadare e vuri shtëpinë e tij të lindjes në Gjirokastër në shërbim të qytetit përmes një letre publike drejtuar Kryetarit të atëhershëm të Bashkisë Bashkim Fino.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.059584140777588
array(1) { ["section"]=> string(72) "shtepia-e-shkrimtarit-ismail-kadare-ne-gjirokaster-kthehet-ne-muze-21727" }