Shteti aziatik 'lëviz' kundër rrymës në luftën me Covid-19, të parët që vaksinohen janë të rinjtë (ARSYEJA)

Publikuar tek: bota, më 20:01 13-01-2021 Shteti aziatik 'lëviz' kundër rrymës në luftën me Covid-19, të parët që vaksinohen janë të rinjtë (ARSYEJA)

Indonezia ka përgatitur një program vaksinimi masiv falas të Covid-19 në një përpjekje për të ndaluar përhapjen e virusit dhe për të rimëkëmbur përsëri ekonominë e saj.

Por shteti po merr një qasje dukshëm të ndryshme nga shtetet e tjera të botës.

Në vend të vaksinimit të personave të moshuar në fazën e parë, pas punëtorëve të vijës së frontit, ajo do të synojë njerëzit e rinj që punojnë nga mosha 18 deri në 59 vjeç.

Presidenti Joko Widodo, 59 vjeç, ishte personi i parë në vend që mori vaksinën kineze të Sinovac , por nënkryetari Ma'ruf Amin, 77-vjeçari nuk do ta marrë injeksionin pasi është shumë i moshuar.

Kjo zgjedhje sipas profesorit, Amin Soebandrio është bërë për shkak se të rinjtë janë një krah i mirë punë në vend.

Ndërkaq, duke vepruar kështu, imunizohet mosha që janë më të predispozuar për të marrë virusit dhe me të mbërritur në shtëpi nuk kanë aftësinë për të infektuar të moshuarit. Në këtë mënyrë, Indonezia do të fitonte betejën me Covid-19.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Kadillaku i së ardhmes do…fluturojë (Video)
Trump thirrje protestuesve: Stop dhunës! Tranzicioni të jetë paqësor »
Article Logic
Execution time: 0.012679100036621
array(1) { ["section"]=> string(109) "shteti-aziatik-leviz-kunder-rrymes-ne-luften-me-covid-19-te-paret-qe-vaksinohen-jane-te-rinjte-arsyeja-234871" }