Shteti europian mbyll kufinjtë deri me 1 mars, lejohen vetëm për çështje pune ose shëndetësore

Publikuar tek: bota, më 00:00 23-01-2021 Shteti europian mbyll kufinjtë deri me 1 mars, lejohen vetëm për çështje pune ose shëndetësore

Numri i lartë i të prekurve me Covid-19 dhe mutacionit britanik të koronavirusit e ka detyruar Belgjikën që të marrë masa ekstreme.  

Kryeministri, Alexander De Cro ka njoftuar se kufinjtë e shtetit do të mbyllen deri më 1 mars, për të gjithë ata qytetetarë që do udhëtojnë për arsyeje jo parësore.

"Ne do të ndërtojmë një mur rreth Belgjikës, mund të shkojmë në vende të tjera, por vetëm për arsye thelbësore. Situata është stabilizuar në javët e fundit", rreth 2,000 raste në ditë, por "rreziku nuk është zhdukur," tha De Cro.

De Croe tha se shqetësimi ishte shkaktuar kryesisht nga variacionet "shumë më ngjitëse" të koronavirusit që qarkullon në Evropë dhe për këtë është e nevojshme "të ndërtohen fortifikime, linja mbrojtëse".

Nga e hëna, udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar, Afrika e Jugut dhe Amerika e Jugut (tre zona ku janë shfaqur variante të ndryshme të SARS-CoV-2) do të hyjnë në një karantinë 10-ditore pas mbërritjes në Belgjikë. Ata gjithashtu do të kërkohet të bëjnë një test në ditën e parë dhe të shtatë.

Për të gjithë të tjerët, nga njerëzit që udhëtojnë për biznes do të kërkohet të kenë dy teste negative: njëra do të bëhet në vendin nga i cili po largohen dhe tjetra kur të arrijnë në Belgjikë.

Nga e mërkura deri më 1 mars, belgët nuk do të jenë në gjendje të largohen nga kufijtë e vendit të tyre përveç për arsye shumë serioze (mjekësore ose profesionale). Udhëtimi për pushime është i ndaluar dhe kontrollet kufitare do të kryhen. Shkelësit do të gjobiten, paralajmëroi ish-Kryeministri Elio Di Rupo, presidenti aktual i Ëallonia.

Masat nuk do të zbatohen për ata që punojnë në Belgjikë por jetojnë në vendet fqinje dhe anasjelltas.

Belgjika, një vend me 11.5 milionë banorë, ka regjistruar më shumë se 20,000 të vdekur nga Covid-19.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Morën pjesë në inagurimin e Joe Biden si president, mbi 100 efektivë të Gardës Kombëtare të infektuar me Covid
»
Article Logic
Execution time: 0.013563871383667
array(1) { ["section"]=> string(100) "shteti-europian-mbyll-kufinjte-deri-me-1-mars-lejohen-vetem-per-ceshtje-pune-ose-shendetesore-236038" }