Shteti Islamik vret 8 Hollandezë në Siri pas tentimit të tyre për t'u larguar nga Siria

Publikuar tek: bota, më 13:33 01-03-2016 Shteti Islamik vret 8 Hollandezë në Siri pas tentimit të tyre për t'u larguar nga Siria

Grupi xhihadist i Shtetit Islamik ka vrarë 8 shtetas hollandëzë, pasi ata kanë tentuar të largohen nga Siria, ndërsa 3 të tjerë janë kapur nga ISIS për të njejtën asryje.

Ngjarja ka ndodhur në Maadan të qytetit Raqqa në Siri dhe ata janë kapur nga Shteti Islamik pas një lufte midis forcave hollandeze dhe atyre të Irakut. Mësohet se rreth 200 hollandez, midis tyre 50 femra, janë bashkuar me Shtetin Islamik në këtë luftë, raporton BBC.

Një hollandez ishte kapur ditë më para nga forcat irakiane dhe ishte rrahur për vdekje. Hollandezët e tjerë kanë reaguar dhe 11 nga ata kanë tentuar të largohen nga Siria, por janë kapur nga Shteti Islamik dhe 8 prej tyre janë vrarë nga ISIS. 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « 27-vjeçaria mardhënie seksuale me një të mitur, arrestohet dhe rrezikon me burg mbi 25 vjet
Alarm për bombë në “Piazza del Duomo”, evakuohet qendra e famshme turistike (Video) »
Article Logic
Execution time: 0.024924993515015
array(1) { ["section"]=> string(93) "shteti-islamik-vret-8-hollandeze-ne-siri-pas-tentimit-te-tyre-per-t-u-larguar-nga-siria-33922" }