Shteti jep 640 milionë, ja kush përfiton nga kompensimi për energjinë elektrike

Publikuar tek: ekonomi, më 09:04 09-02-2015 Shteti  jep 640 milionë, ja kush përfiton nga kompensimi për energjinë elektrike

Ministria e Financave ka vënë në dispozicion 160 milionë lekë për vitin 2015 dhe 480 milionë në vitet që pasojnë, për të mbuluar barrën e rritjes së çmimit.

Pra janë plot 640 milionë të planifikuara nga buxheti I shtetit në kuadër të projektit makroekonomik përgjatë viteve 2015-2018.

Ata që do munden të përfitojnë nga kompensiomi janë kryefamiljarët në pensione pleqërie dhe invaliditeti , familjet që kanë si pjesë të tyre persona me aftësi të kufizuara , paraplegjikët dhe tetraplegjikët si dhe punonjësit me pagën 35 mijë lekë në muaj.

Kompensimi për ndryshimin e çmimit të energjisë do të kryhet pasi personat që përfitojnë nga vendimi për kompensim të dorëzojnë dokumentacionet përkatësë.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.029018878936768
array(1) { ["section"]=> string(83) "shteti-jep-640-milione-ja-kush-perfiton-nga-kompensimi-per-energjine-elektrike-2761" }