Shtohen tensionet mes Kroacisë dhe Sllovenisë: Tri incidente në Gjirin e Piranit

Publikuar tek: bota, më 06:14 02-07-2017 Shtohen tensionet mes Kroacisë dhe Sllovenisë: Tri incidente në Gjirin e Piranit

Në gjirin e Piranit pas vendimit të Gjykatës së Arbitrazhit në Hagë kanë ndodhur tre incidente.

Ndërsa pala sllovene ka kërkuar që Kroacia t’i bindet vendimet të Arbitrazhit, Zagrebi zyrtar përsërit se një vendim i tillë nuk ka rëndësi. Lubjana zyrtare, me aktgjykimin e Arbitrazhit ka marrë tre të katërtat e gjirit të Piranit, si dhe korridorin deri në detin e hapur, shkruan lajmi.net.

Vetëm dy ditë pas vendimit, Ministria kroate e Punëve të Brendshme ka evidentuar tri raste të cenimit të demarkacionit në det.

Thuhet se është kapur një anije policore sllovene, e cila është paralajmëruar që urgjentisht të largohet nga ujërat e Kroacisë.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « SHBA do armatosë Ukrainën
Tronditet Londra, shpërthim i fuqishëm në godinën “Benthal Green” »
Article Logic
Execution time: 0.015114068984985
array(1) { ["section"]=> string(85) "shtohen-tensionet-mes-kroacise-dhe-sllovenise-tri-incidente-ne-gjirin-e-piranit-84686" }