Shtohet ankthi në Europë për një valë të dytë të Covid-19, mijëra raste të reja dhe 15 viktima në 24 orët e fundit në Çeki

Publikuar tek: bota, më 12:49 26-09-2020 Shtohet ankthi në Europë për një valë të dytë të Covid-19, mijëra raste të reja dhe 15 viktima në 24 orët e fundit në Çeki

Ministria e Shëndetësisë e Çekisë bëri me dije se  në 24 orët e fundit janë regjistruar 2,946 raste të reja me  Covid-19.

 

Ndërkohë shënohet rritje e lehtë edhe tek bilanci viktimave, ku kanë humbur jetën 23 persona, ndërsa shifra e përgjithshme e të vdekurve nga pandemia shkoi në 582.

Sipas medias ‘The Guardian’  nga 10.7 milionë banorë në Çeki, 61,318  rezultojnë të  prekur me Covid-19.

“The Guardian” shton gjithashtu se disa shtete evropiane janë duke u përballur me rritje të numrit të rasteve javëve të fundit.  Prandaj, për këtë arsye qeveritë kanë filluar t’i shtërngojnë masat kufizuese ku kanë paralajmëruar se mund të mbyllin kufijtë sërish.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011067867279053
array(1) { ["section"]=> string(128) "shtohet-ankthi-ne-europe-per-nje-vale-te-dyte-te-covid-19-mijera-raste-te-reja-dhe-15-viktima-ne-24-oret-e-fundit-ne-ceki-221739" }