Shtyhet derbi Tirana – Partizani për shkak të protestës së PD

Publikuar tek: sport, më 00:23 10-03-2015 Shtyhet derbi Tirana – Partizani për shkak të protestës së PD Nje nga ndeshjet mes Tiranes e Partizanit

Të enjten në orën 12.00 Partia Demokratike ka planifikuar protestën kundër kriminalizimit të kuvendit dhe videos më të fundit të Tom Doshit. Por, po të enjten, në stadiumin “Qemal Stafa” në orën 17.00 pritej të luhej derbi I shumëpritur nga të gjithë Tirana – Partizani.

Duket se politika sërisht nuk do ta lejojë zhvillimin normal të një aktiviteti sportiv që pritet nga gjithë shqiptarët, ashtu sikurse në fakt dominon jetën e tyre në shtëpi nëpërmjet TV-ve nga mëngjesi deri në darkë.

Burime të newsbomb.al mësuan se policia e ka të pamundur të përballojë dy aktivitete të përmasave të tilla, për shkak të elementëve të sigurisë. Edhe pse protesta është njoftuar në orën 12 në mesditë, forcat e policisë sipas protokollit zyrtar të aktiviteteve të tilla, vendosen në pozicionet e tyre tre orë përpara.

Por e njëjta gjë thuhet edhe për ndeshjen. Forcat e policisë duhet të jenë në stadium tre orë para ndeshjes, që do të thotë në orën 14.00. Nuk dihet nëse në këtë orë opozita do ti ketë dhënë fund protestës së saj. Por ajo që dihet me siguri, është se policia kërkon që të marrë masa për të gjithë opsionet e rendit dhe sigurisë në vend.

Të paktën deri në mesnatën e të hënës, të gjithë po flisnin se derbi Tirana – Partizani nuk do të luhet të enjtën në Qemal Stafa. Tani, do të jetë federate Shqiptare e Futbollit që do të vendosë se kur do të luhet derbi. Derbi I parë mes tyre vjen pas fitores së Partizanit. Ndërsa aktualisht dy skuadrat vijnë me favorizimin e Tiranës, e cila ka mundur Kukësin në Niko Dovana në Durrës me rezultatin 2 me 0; ndërkohë që Partizani vjen me një humbje aspak dinjitoze me Vllazninë në Loro Borici ku pësoi gol në minutat e fundit të ndeshjes.

Tifozeria e të dy ekipeve është përgatitur fort për këtë ndeshje, ndërkohë që futbolli mund të dhurojë surpriza. Por surpriza, që për të enjten, do të prishen nga protesta që do të zhvillojë opozita në qendër të Tiranës. 

Nga Veriu në jug, këto hotele mbajnë 5 yje.
Por me sa i vlerësoni ju?

Grand Hotel Resort - Velipoja
Rafaelo - Shëngjin
Kompleksi Lura - Gjiri i Lalezit
Palace Hotel - Durrës
Prestige Resort - Golem
Premium Resort - Golem
Fafa Hotel - Durrës
Grupi Harmonia - Hotel
Regina Hotel - Vlorë
Hotel Butrinti - Sarandë
Demi Hotel - Sarandë
Santa Quaranta Resort - Sarandë
Hotel Morina - Palasë
Hotel Fishta - Velipojë
Hotel Briliant - Qerret
Supreme Hotel - Qerret
Article Logic
Execution time: 0.0094671249389648
array(1) { ["section"]=> string(64) "shtyhet-derbi-tirana-partizani-per-shkak-te-protestes-se-pd-5408" }