Shtyrja e negociatave, reagon Vlahutin: BE dha kalendarin e qartë

Publikuar tek: barometri, më 08:26 28-06-2018 Shtyrja e negociatave, reagon Vlahutin: BE dha kalendarin e qartë

Ambasadorja e BE në Tiranë, Romana Vlahutin në një konferencë për shtyp reagoi për vendimin e shtyrjes së negociave të Shqipërisë për në qershor të vitin 2019.

 

 Vlahutin siguroi se pas kësaj Shqipëria do të vazhdojë të ketë ndihmën e BE, ndërsa theksoi se puna përgatitore duhet të fillojë që nesër.

“BE do të vazhdojë të ndihmojë Shqipërinë. Gjithashtu duam të inkurajojmë bashkëpunimin rajonal. Më lejoni të reflektoj në konkluzionet më të fundit të KE nuk dua të bëj gabime ku them se 2 vendet ishin në zemër të bisedimeve. E gjithë puna e vështirë e reformave janë njohur dhe Këshilli ka dhënë një kalendar të qartë për integrimin e dy vendeve. Shumë pak njerëz nuk i dinë institucuionet e BE. Shqipëria dhe Maqedonia do të ndryshojnë për të ecur përpara duke konsoliduar reformat. Puna përgatitore kërkon shumë kohë dhe duhet të filljë që nesër. Roli i medias ka një rëndësi jetike”, u shpreh Vlahutin.

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.01873517036438
array(1) { ["section"]=> string(70) "shtyrja-e-negociatave-reagon-vlahutin-be-dha-kalendarin-e-qarte-125987" }