Shumë shpejt robotët stomatologë do t’ju heqin dhe mbushin dhëmbët

Publikuar tek: bota, më 21:07 26-09-2017 Shumë shpejt robotët stomatologë do t’ju heqin dhe mbushin dhëmbët

Robotët e stomatologjisë disa vite më vonë mund të zëvendësojnë dentistët, për t’ju mbushur apo hequr dhëmbët.

Në ditët e sotme dentisti për një pjesë e madhe e njerëzve shihet  me frikë, sidomos nga fëmijët.

Sidoqoftë, në çdo kohë ne e kemi të nevojshme të shkojmë tek dentisti, qofte edhe për t’u konsultuar.

Mirëpo së fundmi kanë qarkulluar lajme se dentisti ka mundësi që të zëvendësohet me një robot. Sidoqoftë, si do të ndiheshit për një robot që t'i shponte dhëmbët? Një qenie jo e ndjeshme që nuk ka koncept të dhimbjes apo ndërveprimit njerëzor? Edhe pse kjo tingëllon si Sci-fi, kjo mund të jetë diçka që do të hasni gjatë jetës suaj.

Dentisti robot në Kinë ka përfunduar me sukses kirurgjinë implantare autonome, që i përshtatet dy dhëmbëve të rinj në gojën e një pacienti femër.

 

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Policja rrëmbehet nga një burrë teksa po e arrestonte
Ky shtet jep alarmin, paralajmëron qytetarët: Përgatituni për luftë atomike »
Article Logic
Execution time: 0.011359930038452
array(1) { ["section"]=> string(72) "shume-shpejt-robotet-stomatologe-do-t-ju-heqin-dhe-mbushin-dhembet-93778" }