‘SHUPLAKAT’/ Ish-Kryeministri maqedonas Nikola Gruevski dënohet me 1 vit e 6 muaj burg

Publikuar tek: rajon, më 11:48 29-09-2020 ‘SHUPLAKAT’/ Ish-Kryeministri maqedonas Nikola Gruevski dënohet me 1 vit e 6 muaj burg

Ish-Kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nicola Gruevski dhe ish-ministri Mile Janakieski shpallen fajtorë për rastin “Shuplakat”.

Gruevski dënohet në mungesë me një vjet e gjysmë burg, ndërsa ish ministri Mile Janakieski dënohet më një vjet burg me kusht, në rast se në katër vitet e ardhshme nuk e përsërit veprën. 

Për veprën e njëjtë dënohen me kusht edhe Aleksandar Trajkovski, Darko Stojqevski, Daniell Trifunovski. Të lartpërmendurit dënohen më 9 muaj me kusht në rast se në tre vitet e ardhshme nuk do ta përsërisin veprën e njëjtë.

Ndërsa me 6 muaj burg me kusht, në rast se brenda 2 viteve nuk e përsërisin veprën e njëjtë dënohen Trajçe Petkovski, Igor Boshkovski.

Katër të fundit kanë rrënuar rrethojën e Komunës dhe kanë filluar të gjuajnë me lëndë të forta në drejtim të sallës ku zhvillohej mbledhja e Këshillit Komunal, raporton media maqedonase Alsat. Është thyer edhe dera e hyrjes e barakës ku ka qenë e vendosur salla ku është zhvilluar mbledhja e Këshillit. 

Kujtojmë se ish-kryeministri Gruevski doli në përgjime ku kërkonte rrahjen e kundërshtarit politik.

 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011152029037476
array(1) { ["section"]=> string(90) "shuplakat-ish-kryeministri-maqedonas-nikola-gruevski-denohet-me-1-vit-e-6-muaj-burg-222079" }