Si e përjetoi Kadare lajmin e vdekjes së Agollit, fjalët e ndjera që thotë për "të pazëvendësueshmin e letërsisë shqiptare"

Publikuar tek: kulture-art, më 18:31 03-02-2017 Si e përjetoi Kadare lajmin e vdekjes së Agollit, fjalët e ndjera që thotë për

Ismail Kadare, një tjetër ikonë e letërsisë shqiptare ka shprehur tronditjen e thellë për humbjen e të madhit Dritëro Agolli. Ai shprehet se lajmi i vdekjes ka qenë “nga njoftimet më tronditëse të këtij dimri” dhe se do mbetet "i pazëvendësueshëm për letërsinë shqiptare" .

“Lajmi i vdekjes së Dritëro Agollit ka qenë një nga njoftimet më tronditëse të këtij dimri, jo vetëm për njerëzit e artit, por për gjithë shqiptarët, kudo ku ata ndodhen. Dritëro Agolli ka qenë dhe do të mbetet përgjithmonë i pazevendësueshëm në vlerat dhe në dramën hijerëndë të letërsisë shqiptare. Ai do të na mungojë të gjithëve. Ismail Kadare Paris”,-është shprehur Kadare. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0076701641082764
array(1) { ["section"]=> string(126) "si-e-perjetoi-kadare-lajmin-e-vdekjes-se-agollit-fjalet-e-ndjera-qe-thote-per-te-pazevendesueshmin-e-letersise-shqiptare-67652" }