Si i refuzoi Universiteti i Bernës aplikimin për doktoraturë Ajnshtajnit: Hipotezat e tua, më shumë artistike se fizike

Publikuar tek: kulture-art, më 16:05 23-05-2016 Si i refuzoi Universiteti i Bernës aplikimin për doktoraturë Ajnshtajnit: Hipotezat e tua, më shumë artistike se fizike

Më 6 qershor 1907, Albert Ajnshtajni mori një letër nga Universiteti i Bernës në Zvicër, ku njoftohej se aplikimi i tij për doktoraturë ishte refuzuar.

Në letër, hipotezat e Ajnshtajnit për dritën dhe lidhjen fondamentale mes hapësirës dhe kohës, konsideroheshin më shumë artistike sesa fizike.  “Ne besojmë se konkluzionet e tua për natyrën e dritës dhe lidhjen fondamentale mes hapësirës dhe dritës janë disi radikale. Mbi të gjitha, për ne hipotezat e tua janë më shumë artistike sesa fizike”, thuhej në përgjigjen e universitetit. 

Ci4chGHUUAAthtX.jpg

Personazhi i vitit 2019

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.024750947952271
array(1) { ["section"]=> string(123) "si-i-refuzoi-universiteti-i-bernes-aplikimin-per-doktorature-ajnshtajnit-hipotezat-e-tua-me-shume-artistike-se-fizike-41272" }