Si ka ndryshuar Irani, fotografi para dhe pas revolucionit

Publikuar tek: bota, më 19:26 12-04-2015 Si ka ndryshuar Irani, fotografi para dhe pas revolucionit

Në dekadat para revolucionit islamik të 1979-ës, Irani u qeveris nga mbreti Shah, diktatura e të cilit kufizoi liritë politike. Por gjithashtu e shtyu vendin drejt kulturës perëndimore duke lejuar një shkallë të lirisë kulturore.

Nën sundimin e mbretit Shah, ekonomia e Iranit dhe mundësitë arsimore u zgjeruan. Britania dhe SHBA-të e konsideronin Iranin si aleatin më të madh në Lindjen e Mesme. Megjithatë presioni politik i Shahut e çuan Iranin drejt revolucionit famëkeq.

Ja disa fotografi që tregojnë se si ka qenë Irani dhe jetesa e qytetarëve përpara revolucionit:

{gallery}iranipara{/gallery}

Disa fotografi nga Irani gjatë viteve të fundit:

{gallery}iranipas{/gallery}

 

Si e vlerësoni punën e secilit ministër të qeverisë Rama 2?

Votoni nga 1 te 10 (1 nenkupton shumë keq, 10 nënkupton shumë mirë)

Anila Denaj - Ministre e Financave
Arben Ahmetaj - Ministër i Shtetit për Rindërtimin
Belinda Balluku - Ministre e Infrastukturës dhe Energjitikës
Bledi Çuçi - Ministër i Bujqësisë
Blendi Klosi - Ministër i Turizmit
Eduard Shalsi - Ministër Shteti për Mbrojtjen e Sipërmarrjes
Elisa Spiropali - Ministre e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin
Elva Margariti - Ministre e Kulturës
Etilda Gjonaj - Ministre e Drejtësisë
Evis Kushi - Ministre e Arsimit, Rinisë dhe Sportit
Ogerta Manastirliu - Ministre e Shëndetësisë
Olta Xhaçka - Ministre e Mbrojtjes
Pandeli Majko - Ministër i Diasporës
Sandër Lleshaj - Ministër i Brendshëm

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.011861085891724
array(1) { ["section"]=> string(62) "si-ka-ndryshuar-irani-fotografi-para-dhe-pas-revolucionit-8515" }