Si ka qenë lumi Lana deri në 2003, a përmbytej në atë kohë?

Publikuar tek: fcb-bomb, më 21:03 06-01-2016 Si ka qenë lumi Lana deri në 2003, a përmbytej në atë kohë? Ndertimet qe ekzistonin mbi lumin Lane deri ne 2003. Foto: Roland Tasho

Ndërtimet në Lanë që lulëzuan nga vitet 1992-2002 pak njerëz i mbajnë mend. Por, fotografi Roland Tasho, na i sjell në vëmendje nëpërmjet një fotoje të ndërtimeve në zonën e Lanës, mes bulevardit kryesor dhe urës së drejtorisë së policisë. 

Çmenduria e njerëzve atë kohë kishte kaluar deri në absurditet duke menduar sesa shumë beton dhe inerte ishin hedhur në të dy faqet e lumit të Lanës, duke i marrë frymën vetë lumit. Shumë pak vetë mbajnë mend sesi menaxhohej fryrja e lumit në atë kohë, ndërkohë që sot rrezikoi seriozisht që të dilte edhe nga shtrati.

Por nga viti 2003 që filloi procesi i prishjeve në Lanë deri më sot, ka kaluar më shumë se një dekadë, dhe shumë prej qytetarëve e kanë harruar. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0073111057281494
array(1) { ["section"]=> string(63) "si-ka-qene-lumi-lana-deri-ne-2003-a-permbytej-ne-ate-kohe-29318" }