Si ndihet një gazetar lufte në Siri? Rami Jarrah, dokumenton për njerëzit dhe pengmarrjen

Publikuar tek: bota, më 09:13 29-10-2016 Si ndihet një gazetar lufte në Siri? Rami Jarrah, dokumenton për njerëzit dhe pengmarrjen Rami Jarrah, gazetar lufte ne Siri

Për një gazetar të huaj, të mbulosh ngjarjet e luftës siriane ka përsipër rriskun e marrjes peng apo të vritesh. 

Por gazetari Rami Jarrah, ndjen përgjegjësinë e tregimit të ngjarjeve ashtu sikurse shihet nga sirianët: ai mendon se të raportosh është të kuptohet sesi ndihen njerëzit gjatë luftës nëse ai ose ajo (gazetari) jeton bashkë me luftën. Ai ka raportuar për protestat demokratike në 2011 dhe është torturuar nga regjimi i Asadit. Në Turqi, Jarrah krijoi një organizatë të quajtur Ana Press ku edhe poston raportimet nga Siria, raporton newsbomb.al.

Ai vazhdon akoma raportimet nga Aleppo me një rrisk të madh, në mënyrë që të dokumentojë efektet nga terreni. Kur një koleg u mor peng nga Isis, Jarrahit iu kërkua edhe ndërhyrja për të bërë shkëmbimin, raporton newsbomb.al. 

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.013727903366089
array(1) { ["section"]=> string(93) "si-ndihet-nje-gazetar-lufte-ne-siri-rami-jarrah-dokumenton-per-njerezit-dhe-pengmarrjen-57755" }