'Si opozita dhe mazhoraca e kanë gabim', Meta flet për krizën politike: Kemi bërë hapa mbrapa në demokraci

Publikuar tek: aktualitet, më 20:21 16-04-2019 'Si opozita dhe mazhoraca e kanë gabim', Meta flet për krizën politike: Kemi bërë hapa mbrapa në demokraci

Presidenti Ilir Meta është i ftuar  mbrëmjen e sotme në emisionin 'Përballë' me gazetarin Lutfi Dervishi.

Ai ndër të tjera ka folur dhe për krizën politike në vend, që sipas tij ka nisur vite më parë.

Meta shprehet se faj ka si opozita dhe mazhoranca.

‘Opozita la mandatet e saj dhe është jashtë partamentit. Kështu që në këtë drejtim po të keni parasysh mosfunksionimin e Gjykatës së Lartë, po të kemi parasysh raportin e institucioneve  me ekzekutivin. Aty do të gjejmë rrënjët e kësaj krize. Po të vëmë re ka patur një nxitim nga të dyja palët për të përshakllëzuar krizën. Mendoj që është një gabim nga të dyja palët si opozita dhe mazhoranca. Kriza ka filluar më herët, po ta vëm re që nga viti 2008, ndryshimet kushtetuese. Unë shikoj që kemi kaluar dhe kemi bërë hapa mbrapa për sa i përket demokracia parlamentare dhe  për sa i përket sistemit zgjedhor. Po të vëmë re është dobësuar qveria parlamentare dhe partiake’, tha Meta.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rikthimi i vizave, reagon ish-ambasadori holandez: Debati për vizat për shqiptarët i ngjan një parodie
Djegia e katedrales në Francë, Tupe rrëfen përjetimin: U përlota, nuk kisha fuqi »
Article Logic
Execution time: 0.013117074966431
array(1) { ["section"]=> string(109) "si-opozita-dhe-mazhoraca-e-kane-gabim-meta-flet-per-krizen-politike-kemi-bere-hapa-mbrapa-ne-demokraci-160701" }