Si sot 70 vite më parë, publikohen fotot rrënqethëse të dy ish-deputetëve që u pushkatuan nga sistemi komunist

Publikuar tek: dossier, më 20:26 04-02-2018 Si sot 70 vite më parë, publikohen fotot rrënqethëse të dy ish-deputetëve që u pushkatuan nga sistemi komunist

Historiani Kastriot Dervishi ka publikuar sot pamjet rrënqethëse të dy viktimave të sistemit komunist.

Bëhet fjalë për dy ish-deputetë shqiptarë të cilët si sot 70 vite më parë u ekzekutuan nga xhelatët e komunizmit.

Bëhet fjalë për Arif Gylin (sipër) dhe Hasan Reçin (poshtë). Këta dy deputetë pavarësisht torturave të rënda nuk i pranuan akuzat që u kishte veshur sistemi i asaj kohe.

Po në të njejtën kohë janë dënuar edhe Arif Gjyli (ish-deputet), Isuf Hysenbegasi, Kostandin Boshnjaku (ish-deputet), Demir Kallaratin, Bexhet Shehu, Adem Beli, Hivzi Kokalari, Mestan Ujaniku, Halit Gjolena, Kamber Jaskollari, Ibrahim Hasani, Nexhmi Ballka.

Screenshot_10.jpg

Sondazh

Article Logic
Execution time: 0.0086870193481445
array(1) { ["section"]=> string(116) "si-sot-70-vite-me-pare-publikohen-fotot-rrenqethese-te-dy-ish-deputeteve-qe-u-pushkatuan-nga-sistemi-komunist-109137" }