Si të ndaloni lodhjen kronike

Publikuar tek: aktualitet, më 19:02 02-06-2015 Si të ndaloni lodhjen kronike

Një person që vuante nga lodhja kronike dhe pretendon se është kuruar pasi ka ndryshuar rutinën ka shpërndarë metodën që ka ndjekur në një nga ëebfaqet më të rëndësishme të shëndetit.

Ugor shprehet se nuk ndihet më i lodhur pas ndryshimit të rutinës, që për të nuk ishte e lehtë por ja ka vlejtur. Ja çfarë sugjeron ai:

Ndaloni masturbimin dhe pornografinë

Statistikat tregojnë se rreth 70% e meshkujve shikojnë rregullisht pornografi. Por truri i njeriut reagon në disa mënyra serioze ndaj pornografisë. Masturbimi gjatë natës ul energjinë e trupit. Ndërsa marrëdhëniet seksuale kanë efekt çlodhës.

Ndërprsni përdorimin eFacebook-ut

Është e rëndësishme të ndërpresësh apo të rallosh në maksimum përdorimin e rrjeteve sociale si Facebook, Tëitter dhe Instagram. Kjo do të sillte fokusimin në informacione kryesore dhe të rëndësishme dhe do të çlironte trurin nga mijëra informacione dhe pyetje që nuk ju hyjnë në punë.

Bëni dush me ujë të ftohtë

Më e mirë se kafja. Ugor thotë se ka 6 vite që e praktikon dhe nuk është sëmurë ansjëherë nga dushi me ujë të ftohtë. Përkundrazi uji i ftohtë ndihmon muskujt të çlirohen.

Prisni kafenë

Pesë ditët e para pas ndërprerjes së kafesë do të keni dhimbje koke dhe ulje energjie. Më pas do të keni një përmirësim të dukshëm të gjumit.

Bëni ushtrime të shkurtra ditore

Mun dtë jeni të aftë të bëni mbi 100 popmpa gjatë një seti të vetëm, por nuk është nevoja të sforcoheni. Kthejini ushtrimet në rutinë duke bërë 10-30 në ditë.

Merrni një sy gjumë gjatë ditës

Edhe vetëm 15 minuta gjumë në ditë do t’ju mbushin me energji. Është një rifillim i ditës.

Meditoni

Edhe kur dëshironi të qetësoheni, ta “fikni” trurin për një moment, qindra mendime do ju vijnë në mendje duke mos ju lënë të qetë. Meditimi është i vështirë në fillim por nëse mësoheni, do të keni në dorë një armë të fortë për të qetësuar veten.

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Digjen 4 parcela me drogë në Tepelenë
Fier, kultivuan 800 rrënjë kanabis, arrestohen dy persona »
Article Logic
Execution time: 0.017156839370728
array(1) { ["section"]=> string(35) "si-te-ndaloni-lodhjen-kronike-12520" }