Si të ndizni zjarr me telefonin tuaj, në rast emergjence (Video)

Publikuar tek: bota, më 16:00 28-02-2017 Si të ndizni zjarr me telefonin tuaj, në rast emergjence (Video)

Supozoni se jeni në një situatë mbijetese, keni ngecur diku në mal, ishull, apo në një vend të shkretë.

Përveç ushqimit dhe ujit të pijshëm, që janë bazë për mbijetesë në terma afatgjatë, një element tjetër tepër i rëndësishëm për të mbijetuar në një ambient armiqësor është zjarri.

Zjarri shërben për shumë gjëra, që nga zjerja e ujit të pistë duke e kthyer në të pastës, pjekja e ushqimit, dhe sigurisht ngrohja dhe ndriçimi. Për të ndezur një zjarr ka disa metoda që nga ajo e fërkimit, përdorur mijëra vite më parë nga shpellarët dhe së fundmi edhe me anë të pajisjeve teknologjike, shkruan Newsbomb.al.

Bateria e telefonit tuaj mund të përdoret për një qëllim të tillë, megjithëse duhet të konsiderohet si shpresa e fundit.

Ajo çka duhet të bëni është të hiqni baterinë nga telefoni dhe me anë të një objekti metalik bashkoni polet e saj, për të parë nëse krijohen shkëndija që më pas mund të ndezin kashtë apo barishte të thata, shkruan Newsbomb.al.

Nëse kjo nuk funksionon, atëherë shpojeni baterinë me një objekt metalik të mprehtë, si për shembull thikë. Përmbajtja e litiumit bën që sapo ajo të bie në kontakt me ajrin të shpërthejë në flakë.

Por kujdes! Gazrat e çliruar në momentin e shpitmit të baterisë janë tepër toksik. Ja e njëjta teknikë e përdorur nga Bear Grylls:

Sondazh

Më shumë në këtë kategori: « Rrëzohet skena lëvizëse e karnavaleve të Rio de Janeiros, 11 persona plagosen rëndë
99-vjeçarja plotëson dëshirën e fundit, arrestohet dhe përfundon në birucë »
Article Logic
Execution time: 0.011488914489746
array(1) { ["section"]=> string(67) "si-te-ndizni-zjarr-me-telefonin-tuaj-ne-rast-emergjence-video-70260" }